//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/yabanci-dil-ogrenmek-icin-10-yaratici-oneri
KİŞİSEL GELİŞİM

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 10 YARATICI ÖNERİ

 

Yeni bir dil öğrenmek çoğu zaman gözümüzü korkutabilir oysa bilinenin aksine yeni bir dil öğrenmek için yetişkinler de en az çocuklar kadar avantajlı.

Türkiye’de uygulanan yanlış dil öğretme tekniklerinin dezavantajlarını teknolojiyi de kullanarak, bir yana atmak mümkün.

Dört yabancı dil bilen ve uzun yıllardır dil öğrenme tekniklerine yönelik çalışan, Lingusta’nın kurucularından İpek Özer Yılmaz, yeni bir yabancı dil öğrenmek için faydalanılabilecek yaratıcı ve keyifli önerilerde bulundu:
 
1- Telefonunuzu öğrenmek istediğiniz yabancı dilde kullanmaya başlayın. Çok basit bu adım hemen kelime bilginizin artmasını sağlayacak. Aynı şekilde bilgisayarınızı da yabancı dilde kullanabilirsiniz.
 
2- Sosyal medyada ayrı bir hesap açın. Yabancı insanlarla arkadaşlık edin.

3- Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda hesap açın. Öğrenmek istediğiniz yabancı dilde içerik paylaşan hesapları takip edin.
   
Ayrıca tüm sosyal hesaplarınızı yabancı dilde kullanın. Bu ağlarda arama kısmına öğreneceğiniz yabancı dili örneğin “İngilizce” yazarak dahi, kısa deyişler, ufak tefek gramer kuralları, haberler ve bilgiler veren birçok hesap bulabilirsiniz.
   
Bunlardan dilediklerinizi takip edin. Iphone / Ipad’inizi elinizden düşürmüyorsanız, bu cihazlarla pratik yapın.
   
4- Seyahat edin. Seyahat ederken İngiltere, Malta gibi anadilin İngilizce olduğu ülkelere değil, herhangi bir Avrupa ülkesine gidin.
   
5- Yabancı ülkelere seyahat edin.
   
6- Yabancı dizi ve film izleyin. Altyazılar önce mutlaka açık olsun. Yavaş yavaş, konuya hakimiyet artınca altyazıları kapatabilirsiniz. Çizgi filmlerle de başlayabilirsiniz. Yabancı dilde şarkılar dinleyin. Yabancı dil içerikli TV kanallarını takip edin.
   
7- Karaoke barda pratik yapın. Çok sevdiğiniz birkaç şarkıyı tekrar ettikten sonra bir Karaoke barda bu şarkıları söyleyebilirsiniz. Böylece hem arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmiş olacak hem de yabancı dil için pratik yapmış olacaksınız.
 
8- Yabancı dilde masal kitapları okuyun. Kitaptaki bilmediğiniz kelimeleri,not edin. Kitap bittikten sonra kelimelere bakın ve masalı tekrar okuyun. Ayrıca bilmediğiniz kelimelerin görsellerine internetten bakabilirsiniz.
 
Böylece kelime hafızanızda daha kalıcı olacaktır. Sözlük bilgisayarınızda sürekli açık olsun. Aklınıza bir kelime geldiğinde yazıp yabancı dilde karşılığına bakın. Sonra da bu kelimeyi cümle içinde kullanmaya çalışın.
   
9- Yemek tariflerini yabancı dilde arayın ve okuyun. 
   
10- Yabancı dilde günlük tutun.
 
Uygulama ve Oyunlar
- “Ipractise” indirin ve oyun oynarken pratik yapın. Bir başka Iphone / Ipad uygulaması, “İngilizce Kelime Öğreniyorum”, 2000’den fazla kelime öğrenme fırsatı sağlıyor.
- Role Playing Games denilen kurgusal bir sahnede karakterlerin rollerini üstlendikleri oyunlarla da İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Oyunda hayali bir karakterin yöneticisi olup, o karakteri bol bol konuşturursunuz. Tavsiyelerim: The Witcher 2: Assassins of Kings ve Skyrim.
- Çok eğlenceli kelime ezber uygulaması LingLing’le de  yüzlerce kelime öğrenebilirsiniz.
Masal
Grimm’s Fairy Tales’te bir çok masal bulabilirsiniz. Aslında çocukluğunuzdan bildiğiniz masalların İngilizcelerinden oluşuyor. Her akşam yatmadan bir masal hem İngilizcenizi geliştirecek, hem de size iyi gelecek.
Yemek Sitesi
“http://www.turkishfoodandrecipes.com/” sitesinde Türk yemeklerinin hem Türkçe hem de İngilizce tariflerini bulabilirsiniz. Malzemeleri ve tarifi öncelikle İngilizce okuyun, daha sonra anlamadığınız yerler olursa hemen aşağıda yer alan Türkçesini okuyabilirsiniz.
Şarkı
Başlangıç tavsiyesi, REM, U2 ve Beatles.
 
 
 

  • 0


  • 1


  • 14


  • 0


  • 0


  • 4


  • 0