//www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/neden-yuksek-lisans-yapmalisin
EĞİTİM

NEDEN YÜKSEK LİSANS YAPMALISIN?

Lisede iyi bir üniversite hayali kurdun. Çok emek verdin veya vermedin ama bir şekilde üniversiteyi kazandın. Seçtiğin bölümü gerçekten isteyerek, hayaller kurarak ve çok çalışmayı göze alarak kazandıysan ne mutlu sana, mesleğinde uzman olmak için hazırlıklarını yapmalısın. 

Lisans yıllarında, gezmek yerine sınavlara çalıştın. Zamanında yapman gereken ödevlerini yaptın. Derste her zaman aktif olmak için çabaladın. Kendini geliştirmek için etkinliklere katıldın. Mesleğinin uzmanlarına ulaşıp, kendini bir seviye ileriye atmak için uğraştın ve en önemlisi kendine, mesleğin olsun diye okuduğun lisans bölümüne saygısızlık yapmadıysan müjdemi isterim. Mesleğinde uzman olabilirsin. 

Sana bir kelime öğretenin bin yıl kölesi olurum mantığıyla hareket ettiysen, insanlarla bilgi ve tecrübeni paylaşmaktan mutluysan, eksiklerin söylendiğinde bir ders çıkartmak istediysen, hocaların tarafından sevilen bir karakterin varsa (yalakalıktan bahsetmiyorum), hadi otur da yüksek lisans için sınavlara çalış. Eğer yukarıda söylediklerimden kendinden bir parça bulamadıysan sakın ola 2 seneni heba etme. Çünkü Yüksek Lisans sana göre bir tercih olmayacaktır. Çünkü Yüksek Lisans yaparken çok okuyacaksın, çok ödev yapacaksın, çok çalışman gerekecek, çok sunum yapacaksın ve çok fazla seçimini sorgulayacaksın. Bazen pes etme durumuna bile gelebilirsin. Neden mi ? Bazı arkadaşların işe girecek, bazıları askere gidecek, bazıları kpss vb. sınavlardan puanlarını alacak ve sen hala öğrenci olacaksın. Bu yüzden bazı şeyleri başaramamış gibi hissedebilirsin. O vakit geldiğinde sakın akademik ya da mesleğinin uzmanı olma hayalinden vazgeçme. Daha çok odaklan, daha çok kendini geliştir ve seni farklı kılacak yeni bilgiler öğren. Sabırlı ol ve hayallerine ulaşacağını düşün. 

Unutma, çok iyi bir lisans öğrencilik hayatın oldu. Şimdi ise iyi bir akademisyen veya uzman olacaksın. Sadece dünyadaki gelişmeleri takip et ve seni özel kılacak keşifler yap. Seni özel kılacak projelere ortak ol. Seni özel kılacak bir yenilik araştır. Daima farklı ol. 

Farklı olursan aranan kişi sen olursun. İşte o zaman kazanan sen olursun. Belki ödüllü bir akademisyen, belki iyi bir uzman, belki yaratıcı yüksek mühendis. Kendi yeteneklerini keşfet ve aranan kişi ol. 

Hayal kur, çok çalış ve başar. Eğer yolun sonunda başarısızlık olursa şunu aklından çıkarma; sen başarısız oldun ancak o sonuca giden yolda öğrendiklerinin hepsi tecrübe oldu.

Tecrübe ise parayla satın alınamaz!


  • 0


  • 2


  • 19


  • 1


  • 0


  • 0


  • 0