//www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/istah-kabartan-sektor-analizi-oyun-piyasasi
İŞ HAYATI

İştah Kabartan Sektör Analizi: OYUN PİYASASI

Dünya üzerinde çığ gibi büyüyen bir sektörü ele alacağız. Ele almadan önce, şöyle bir etrafınıza bakınız. İnsanlar boş kaldığı zamanlarda, telefonunda veya bilgisayarında mutlaka bir oyun oynuyordur. Oyun deyip, geçmeyiniz. Ekonomik olarak muhteşem bir potansiyele sahiptir. Oyun sektörü ile ilgili internetten kolayca edinebileceğiniz bilgileri ben sizin için derleyeceğim.

SuperData Research tarafından yapılan araştırmaya göre 2016’da oyunlar dünya genelinde 91 milyar Dolar ciroya ulaştı.  Oyun sektörünün lideri, yüzde 18’lik büyüme ile 41 milyar Dolar gelire ulaşan mobil oyunlar oldu. Perakende oyun satışları 26 milyar Dolar, ücretsiz online oyunlar da 19 Milyar dolar gelirle sektöre katkıda bulundu. Sanal gerçeklik, e-spor ve oyun videosu gibi kategoriler diğerlerine göre çok küçük kalsa da yine de önceki yıllara göre büyüme kaydetti.

ByNoGame’in kurucusu Can Kömürcü’ye göre: “PC, mobil ve konsol oyunları satışlarının 2018’de 100 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Özellikle Asya pazarı çok hızlı bir büyüme kaydediyor. Türk kullanıcıları alışverişte ilk parayı çok zor harcıyor ama diğer ürünleri daha hızlı alıyorlar.

Türkiye oyun pazarı sadece yabancı yatırımlarla değil oyun üretimiyle, fuarlarla ve yayıncılarla da günbegün büyüme kaydediyor. Ortalama oyun oynama süresi yıldan yıla artış gösteriliyor. 21-30 yaş arasındaki erkekler haftada ortalama 3 buçuk saat oyun oynuyor. Can Kömürcü, yakın gelecekte oyun sektörünün dizi sektörünün önüne geçeceğini düşünüyor.

Bu işin bir de ESPOR yanı var. ESPOR, oyun oynayan profesyonellerin, dünya çapında organizasyonlarda buluşturan bir platform olarak adlandırabiliriz. CS: GO Counter-Strike: Global Offensive, PUBG Global Invitational, League Of Legends (LOL) ve daha çeşit çeşit oyunların turnuvaları düzenlenmekte ve yüksek düzeyde sponsorlar tarafından desteklenmektedir. Türkiye’de ayrıca Dark Passage, HWA, Supermassive, Spacesoldiers, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, ANT Espor, Team Turquality, Zone Esports, Crew gibi çok başarılı ESPOR takımları da var. ESPOR piyasası da yüzde 19’luk büyüme ile 892 milyon Dolar‘a ulaştı. Henüz küçük bir pazar olarak görülen ESPOR, yeni nesil yayıncılık için ümit vaat eden bir kategori olarak her geçen gün daha fazla yatırımı kendisine çekiyor. Activision, Riot Games ve Electronic Arts gibi şirketlerin, 2017’de yayın haklarını satarak ciddi gelirler elde edebileceği ifade ediliyor. Oyun izlemek demişken bu sektörün de 4,4 milyar Dolar’a ulaştığını belirtmek gerek. Twitch gibi platformlar üzerinden yayın yapan oyuncular, gerek bağışlar gerekse sponsorlar aracılığıyla önemli gelirler elde ediyor.

Bilgisayar üzerinde oynanan oyunlar da yüzde 6,7’lik büyüme ile 34 milyar Dolar‘a ulaştı. Bu gelirin çoğu ücretsiz online oyunlar ve indirilebilir oyunlardan geliyor. League of Legends ve Overwatch gibi oyunlar, bilgisayar oyunu sektörünü büyütmeye devam ediyor. Yeni nesil ekran kartları ile daha az enerji harcayarak daha kaliteli görüntüye kavuşan bilgisayar oyuncuları bu alanda da büyük bir gelişmeye şahit oldu.

Tüketicilerin git gide daha fazla içeriği direkt olarak oyun konsollarına indirdiğini belirten raporda, bu şekilde satın alınan oyunların 6,6 milyar Dolarlık bir pazar oluşturduğu belirtiliyor. Bu yöntemin yaygınlaşması, üreticilerin daha sonra oyunlar için ek paket çıkarıp bunları da oyunculara satmasını kolaylaştırıyor.

Uzun lafın kısası, artık bilgisayar başında kalkmayan ve bu işi profesyonelleştiren kişiler için yeni bir iş kapısı oldu. Ülkelerin en önemli ihracat araçlarından birisi, ürettikleri oyunlar oldu. Her şeyiyle çok taze ve önüne geçilmeyecek bir sektör olarak anılacaktır.

Şimdilik benden bu kadar. amatör oyuncular ve oyun fuarları ile detaylandıracağım yazımı daha sonra sizlerle paylaşacağım.


  • 0


  • 0


  • 2


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0