//www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/farkindaligin-farkinda-olmak-down-sendromu
KİŞİSEL GELİŞİM

FARKINDALIĞIN FARKINDA OLMAK: DOWN SENDROMU

İnsan vücudundaki kromozomların 23 tanesi anneden , 23 tanesi ise babadan gelmektedir ve 46 kromozoma sahiptirler. Down Sendromu bireylerde bu durum biraz daha farklıdır. Down sendromlu bireyler  46 yerine 47 kromozoma sahiptiler.  Down Sendrom'unda 21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır. Bundan dolayı çocuklar farklı fiziksel ve zihinsel karakteristiklere sahiptirler. Örneğin düz bir yüz, yukarı doğru çekik gözler ve gelişim farklılıkları gibi özelleklere sahiptirler. Elbetteki +1 kromozom hiç bir şeye engel değildir. Down sendromu adının nereden geldiğini inceleyelim. Unutmadan Dwon Sendromu bir hastalık değil.. :) 

DOWN SENDROMU TARİHÇESİ

Sendrom sözcüğü, yalnızca bir dizi işaret ya da özellik anlamına gelir. Down sözcüğü ise, ilk kez 1866 yılında tanımlayan bilim adamı John Langdon Down’dan gelmektedir . 

 John Langdon DOWN, Torpoid-Cornwall’da doğmuştur. 13 yaşındayken eczacı olan babasına yardım etmek için okulu bırakmış, 19 yaşındayken Londra Eczacılar Derneğine üye olmuş ve Michael Faraday’a gazlar üzerindeki çalışmalarında yardımcı olmuştur. Babasının ölümünden sonra Londra’da tıp okuluna 25 yaşındayken girmiştir. Buradan 1858 yılında mezun olmuştur. 1859’da Londra Hastanesine atanmıştır. Burada ve Londra Tıp Fakültesinde çeşitli konferanslar vermiştir. Daha sonra Earlswood Akıl Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır. Burada öğrenme yetersizlikleri üzerine çalışma modeli oluşturmuştur. Bazı zeka geriliği ile ilgili yayınları ve sınıflandırmalarını yapmıştır. 1877’de verdiği bir konferansta Down Sendromu “Mongolizm” dediği tanımlamıştır. Down, 1890’da çok kere grip nöbetlerine tutulmuş ve hiçbir zaman tam olarak iyileşememiştir . 

 

+1 FARKIYLA SEVİYORUZ heart

Down sendromlu çocuklar insanlara çok yakınlık gösterirler.

Down sendromlu çocuklar genelde olası sonuçlarını dikkate almadan kendi düşünceleriyle hareket etme konusunda oldukça inatçı olabilirler.

Down sendromu çocuklar hayal kırıklığına uğradıkları zaman oldukça agresif olabilirler. Bu durum genelde sosyal etkileşim gibi beceriler konusunda yeteneklerinin gelişmemiş olduğundan kaynaklanırlar. İletişim ve sosyal beceriler yoluyla sorunlarını ifade etme ve çözüm konusunda daha geri olabilirler.

Sosyal geri çekilme, tekrarlanana davranışlar ve anksiyeteyle ilgili davranışlar down sendromlu çocuklardaki sosyal anlayış eksikliğinin bir göstergesidir. Bu nedenle down sendromu çocukların tedavilerinde, sosyallik ve iletişi becerileri açısından daha gelişme göstermesi için özel bir ilgi ve çaba göstermek gerekir.

SADECE İNSANLAR DEĞİL ELBETTE

Otto, Türkiye’nin ilk Down sendromlu kedisi

Her haliyle şaşkın bir hamster

Balinaların en güzeli

Kenny, o beyaz bir kaplan

smiley

 

 


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0