//www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/bu-hafta-sonu-izleyebileceginiz-5-film-sharp3
MEDYA

Bu Hafta Sonu İzleyebileceğiniz 5 Film #3

1) Chocolate: Minik bir Fransız kasabasında geçen filmin oyuncularında Alfred Molina, Johnny Depp, Judi Dench gibi isimler yer almakta. 2000 yapımı filmin yönetmenliğini ise Lasse Hallström üstlenmekte. Filmde genç bir kadın ve kızı bu minik Fransız kasabasına taşınır ve bir de çikolata dükkanı açarlar. Bu tip zevklerden yoksun olan kasaba halkı bu dükkanla birlikte yeni bir dünya keşfetmişe döner. Monoton ve karamsar günler geçiren kasaba halkından bu yeni dünyaya karşı düşmanlık besleyenler de vardır, kasabanın ahlak bekçiliğini yapan belediye başkanı gibi.

 

2) Big Fish: Tim Burton’ın yönetmenliğini yaptığı film 2003 yapımıdır. Oyuncu kadrosunda ise Albert Finney, Billy Crudup, Ewan McGregor gibi isimler yer almakta. Filmde William Bloom, babasının hastalığından dolayı aile evine döner. Gezgin bir satıcı olan babasını tanımak için hikayeler toplamaya başlar ve bu hikayeler bir yapboz gibi yerine oturur. Film, Daniel Wallace’ın kitabından uyarlanmıştır.

 

3) Turtles Can Fly: İran ve Irak yapımı filmin yönetmenliği Bahman Ghobadi’ye ait. 2005’te gösterime giren film dram türünde ve türünün hakkını da oldukça iyi vermekte. Film Türkiye-Irak sınırındaki bir Kürt mültesi kampında geçer. Buradaki çocuklar hergün mayın toplamaya çıkarak hayat ve ölüm arasında gidip gelirler. Filmde 13 yaşındaki Soran, 14 yaşında ama anne olan Agran’a aşık olur fakat Agran’ın abisi Henkov’dan pek hoşlanmaz. Film, 52. San Sebastian Film Festivali’nde en iyi film seçilmiştir, En İyi Senaryo dalında ise Jüri Özel Ödülü almıştır ve Berlin Film Festivali’nde Barış Ödülü kazanmıştır.

 

4) Black Swan: Başrolleri Natalie Portman ve Mila Kunis’in paylaştığı Black Swan bir psikolojik gerilim filmidir. Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Bale yaparak hayatını kazanmak için her türlü fedakarlıkta bulunabilecek olan Nina, Kuğu Gölü balesini her sene sahneye koyan yönetmen Thomas Leroy’un bu sene baş balerini değiştirmeye karar verdiğinde ilk tercihi olur fakat bu rol için başka bir rakibi daha vardır: Lily. Nina bir yandan Lily ile rekabet ederken bir yandan karakterinin karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlar.

 

5) Kynodontas:  Yönetmenliğini usta yönetmen Giorgos Lanthimos’un yaptığı Kynodontas (Dogtooth), 2009 yapımı bir Yunanistan filmidir. Oyuncu kadrosunda Aggeliki Papoluia, Christos Stergioglou, Michele Valley gibi isimler yer alan film Yunanistan çıkışlı en kışkırtıcı ve en şok edici filmlerden biridir. Atmosferiyle Haneke filmlerine, duygusal gerginlik açısından ise Lars Von Trier filmlerine benzetilmekte. Film, 3 kardeşin anne babalarıyla sanki bizim dünyamızdan ayrı bir dünyada geçen yaşamlarını, daha doğrusu farkında olmadan tutsaklık yaşadıkları evlerinde geçen olaylar dizisini anlatmakta.

İyi seyirler!


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0