MT Staj Programları

genç yetenek programları

staj programları

genç yetenek

mt programları

kariyer yazıları

kişisel gelişim yazıları

uygun ilan bulma

uygun ilanı bulma

ilan seni bulsun

ilan bul

kariyer fırsatı

kariyerin zirvesinde

başarıyı yakala

gelişim kampları

etkileşim kampları

güncel mt & staj ilanları

karıyer ve gelişim yazıları

kariyer iletişim

mt programları iletişim

staj programları iletişim

3ik projeleri
pinaps organizasyon
sosyal kamplar

Müşteri odaklı çalışan tüm kuruluşların pazarda başarıyla isimlerinin anılması için olmazsa olmaz bir kural var, motivasyonu yüksek ve başarılı personeller! Müşteri memnuniyeti, çalışanların mutluluğu ile doğru orantılıdır. Hiç kimse mutsuz ve keyifsiz görünen çalışanlara sahip şirketlere güven duymaz. Bu aşamada patronlara, yöneticilere, CEO’lara ve insan kaynakları profesyonellerine önemli bir görev düşüyor: Çalışma ortamını mutluluk veren bir yere dönüştürmek. Peki ama nasıl olmalı dediğinizi duyar gibiyiz. İşte motivasyonu yüksek çalışanların 10 sırrını öğreneceğiniz o yazı ve dikkat etmeniz gerekenler;

 

Yeni fikirlere önem ver

Tüm personellerin özgürce fikirlerini sunabileceği bir ortam oluşturun ve içtenlikle tüm yenilik katacak düşüncelerini paylaşmalarına olanak verin. Bu, hem fikrini sunan kişiyi iyi hissettirecektir, hem de kuruluşunuzu olumlu anlamda etkileyecektir.

Gelecekten bahset

Kimse, geleceğinden emin olmadığı hiçbir şeyi benimsemez. İş hayatında da onlara bir gelecek vaad etmeniz ve en önemlisi de sözlerinizi tutmanız beklenir. Yükselme ihtimali olan personeli ihmal etmek, görüşme yapmamak ya da asla imkan vermemek; o kişinin iş gücünü kaybetmekten başka bir şey getirmez. Unutmayın, şirket hedefleriyle ilgili gelecek planlarının uyuşmadığı yerde kimse uzun vadeli düşünemez.

Güven ve mutluluk ver

Özel sağlık sigortası, özel hayat sigortası, emeklilik katkı payı, ödül ve prim sistemi, havuç payı gibi bir çok hakkın yanı sıra, güvenli bir çalışma ortamı oluşturmaya ve tutarlı olmaya özen göstermelisiniz.

İş yerini ilgi çekici kıl

Eğer çalışanlarınızın mesai saati bittiği gibi hızlıca orayı terk etmek için can atıyorsa, bunun tek sorumlusu o değildir. Biraz da özeleştiri yapmalısınız ve çalışma ortamını sorgulamalısınız. Ofisin sizin ikinci eviniz olduğu hissini yaratmanız gerektiğini ve çalışanların ofiste ne kadar rahat edebildiğine dikkat etmelisiniz.

Sosyal yaşama önem ver

Personellerin ortak planlar yapmasına öncülük etmenin yanı sıra, çalışanlara bazı özel günlerinde destek olabilir, izin hakkının katı kurallara sahip olmasını engelleyebilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde bazı aktivitelere dahil olmalarına destek olabilirsiniz. Herkesin birbirinden farklı yetenekleri vardır ve personellerinizin herhangi bir müsabakada sizi temsil ettiğini düşünün, bu konuda ona destek olmamanız sadece mutsuz olmalarına sebep olacağınız anlamına gelir. Ya da hastalık durumunda sizden izin almaya çekinen bir personel, yakın zamanda kaybedeceğiniz personeliniz olacağı anlamına geliyor. Dinlenmeleri, sosyal hayatın içinde kalabilmeleri ve hayallerine destek olmaktan asla kaçınmayın.


başarılı çalışanlar motivasyon insan kaynakları yüksek motivasyon personel mutluluk