http://www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/prestijli-bir-pazarlama-oyunu-debranding
İŞ HAYATI

PRESTİJLİ BİR PAZARLAMA OYUNU: DEBRANDING

İnternetin insanlara bu denli ulaşamadığı zamanlarda uygulanan reklam teknikleri daha çok yerinde reklamlardı. Spor faaliyetlerine sponsor olan Coca Cola; çocukların, Nike ayakkabıları okullarında etkinlik derslerinde tasarlamaları veya palyaçoların oyuncakları pazarlaması gibi bir çok alanda reel reklamlar kullanılıyordu. Zamanla markalar daha taktiksel hareket etmeye başladı. Kendi marka hikayelerini popüler platformlarda anlatarak sadık müşteriler kazanmaya başladılar. 

Tüketiciler nereye bakarsa marka görmeye başladıkları zaman ise yeni akımlara ihtiyaç duyulduğu farkedildi. Gerek kahve içerken gerek ayakkabı alırken raflardaki neredeyse her şey bir şekilde markalaşmış durumda idi. Dijital medya reklamcılığın etkisini körelttikçe, markalar da tüketicilerin ilgisini çekmek için yeni yöntemler peşinde koşmaya başladı. Tam da bu noktada ‘Debranding’ kavramının getirdiği sadeleşme ile markalar kendilerini farklılaştırma ve benimsetme yetenekleri kazanıp tüketicilerin güvenini ve ilgisini tekrar kazanmaya başladı.

En sade tanımıyla ‘Debranding’, marka isminden odağı kaldırarak tasarımlarıyla kendinden bahsettirme olarak yapabiliriz. Debranding kavramı, markanın bir ürününde veya logosunda marka ismini kullanmaması şeklinde olabildiği gibi, hiçbir ürün veya logoda marka ismine yer vermemek şeklinde de yapılabiliyor.

Bu yeni reklamcılık trendi ile markayı tamamen gizleyerek; markanın daha güvenilir, daha tanıdık ve daha vazgeçilmez görünmesi sağlanıyor. İsimsizleştirmek diyebileceğimiz bu kavramın 20 yıllık bir geçmişi olmasına karşın Türkiye’de yeni yeni trend olmuş durumda. Bu akımı ilk uygulayan şirket  ise Nike. 1995’te ismini logosundan kaldırarak sadece ‘swoosh’ logosunu kullanmaya başladı. Günümüzde tekrar popülerleşen bu akım tüketicileri markalara biraz daha yaklaştırmayı amaçlıyor.

Büyük şirketlerin  bu yeni pazarlama tekniklerini kullanmaya başlaması ile son dönemde markasızlaştırma tekrar konuşulmaya başlandı.

Geleneksel Coca Cola kutularının dış yüzeyinde marka adının yazması yerine satıldığı ülkelerdeki en yaygın kullanılan isimler ve duygu terimleri yazılmaya başlandı. Bu radikal hareket satış fiyatlarının yükselmesine neden oldu. İnsanlar kendileri için özel olarak tasarlanmış bir ürünü almaya kayıtsız kalmadı.

Büyük markaların uyguladığı debranding çalışmaları sonucu tüketicilerden alınan olumlu tepkiler ve geri dönüşler, bir çok markayı bu konuda harekete geçirdi ve ortaya debranding çalışması sayabileceğimiz bir çok örnek çalışma çıktı.

Bunlardan bazıları;

NUTELLA

STARBUCKS

MASTERCARD

TADELLE

SHELL

Debranding’in bu şekilde benimsenmesinin nedeni, tüketicilerin artık marka görmek istememeleri ve dünya çapında minimalizmin hakim olması. Bu teknik doğru şekilde uygulandığında ilgili şirket veya marka için kârda büyük bir artışa neden olabilirken yanlış uygulanması halinde marka değerini düşürebilir. Şirketlerin bu tür bir pazarlama kampanyasına girerken mümkün olduğunca şeffaf kalmaları ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri gerekir.

BONUS ÖRNEK

3İK


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0