http://www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/aklina-bir-fikir-mi-geldi
EĞİTİM

AKLINA BİR FİKİR Mİ GELDİ?

Başarılı olmanın formülü belki de küçük yaşlardan itibaren bize yanlış öğretiliyor. Üniversite okumak, eğitimlere katılmak, sınavlara çalışmak ve buna benzer fayda sağlayan, gelişiminize katkıda bulunan şeyler aynı zamanda harekete geçmemizi zorlaştıran, bizi risk almaktan uzaklaştıran sebepler olabiliyor.

Bir okul okumadan veya kendini geliştirmek için çabalamadan hiçbir şeyin olmayacağı doğru. Ancak bütün meseleyi eğitime veya kişisel gelişime yaslamamız doğru değil. Çünkü böyle yaptığımızda, sistemin bizden isteklerinin esiri olabiliyor ve başkalarının yörüngelerinden sıyrılamıyor ve kendimizi sınırlar içerisinde sıkılmış halde bulabiliyoruz.

Yapmamız gereken şey, kendi potansiyelimizin farkına varıp gerekli sorumluluğu almaktan başka bir şey değil… Başkaları gibi “düzenli bir iş” ve “düzenli bir gelir” döngüsüne kendimizi kaptırırsak, fikirlerimizi her zaman çöpe atmayı göze almak zorundayız. Yaptığımız işe ve kazancımıza mahkûm olmak ve konu buraya geldiğinde bahaneleri sıralamak, vazgeçilmezlerimizden biri oldu artık. Oysa bahanelerin, imkanların yetersizliğinin ardına saklanmayıp harekete geçenler ve en önemlisi pes etmeyenler, fikirlerini hayata geçirerek istedikleri başarıları elde edebiliyorlar.

Aklına sürekli iş fikri gelip nereden başlayacağını bilemeyenler, cesareti olmayanlar toplanın işinize yarayacak bazı bilgiler paylaşacağız.

Öncelikle aklınızda uçuşan fikirler bir girişimcilik fikri mi yoksa Startup fikri mi onu kararlaştırmamız gerekiyor.

En çok kullandığımız terim olan girişimcilik ile başlarsak,

Girişimci; “mal ve hizmet üretimi yapabilmek için, üretim araçlarını kullanan kişidir.”  Kar amacı güder ama kar tek gayesi değildir asıl önemli olan bir şeyler üretebilmektir. Ve bir girişimcinin ihtiyacı yetenek, cesaret ve bilgidir.

 Startup ise ülkemizde çok yeni bir kavramdır o yüzden üzerinde daha fazla durmak faydalı olabilir. İlk olarak California’ nın Silikon Vadisinde başlayıp sonralarda dünyayı kasıp kavuran bir iş modeli akımıdır.

Fikir ve girişim açısından daha önce hiç müşteriye sunulmayan bir proje olması durumu söz konusudur, yani amaç sıfırdan başlamak olacaktır. Startup Silikon Vadisinde ortaya çıktığı için çoğu kişi için teknolojiyle bağlantılı olmalısı gerekiyor algısı uyandırır. Ancak her türlü konuda Startup projesi hayata geçirilebilir. Hedef ise müşteri kitlesini arttırmaktır.

Örnek vermek gerekirse, bir manav açmak girişimcilik ise o meyvelerin yeni bir sanal teknoloji ile müşteriye satılması Startup tır.

Girişimciliği Dünya, Startup’ı ise Galaksi olarak düşünebiliriz. Startup gözümüze daha soyut olarak gözükebilir fakat asıl boşlukları dolduran ta kendisidir.


 

Bir fikrin Startup olup olmadığını anlamak için kendimize sormamız gereken sorular;

 • Henüz üretilmemiş bir fikir mi?

 • Üretilmesine ihtiyaç varmı?

 • Üretildiğinde hayatımızı ne derece etkileyecek?

 • NEDEN OLMASIN?

19 milyar dolarlık Whatsapp’in kurucularından Jan Koum, şirketlerinin beşinci doğum gününden sonra verdiği bir röportajda Whatsapp’ı hala Startup olarak gördüklerini söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştır:

“Bence Startup’lar zamanla alakalı değil. Yaşla ilgili olarak, bu bir sayı değil, nasıl hissettiğinizdir diyorlar. Bizim şirketimiz de 5 yaşında ancak çok hızlı hareket ediyoruz, hızlı karar alıyoruz, üretmeye devam ediyoruz; o zaman biz hala bir Startup’ız.”

Yukarıda bahsettiklerimiz yeni fikrinizin hayata geçmesini gerekli kılıyorsa, sıra geldi yatırımcı bulmaya.

Bunun için 2 farklı teknikten bahsedebiliriz,

İlki Kickstarter’lar , 2009 yılında Amerika’da kurulmuş bir sistem. İlk aşamada fikir sahibi olanlar platforma fikirlerini giriyorlar, platformun ekibi tarafından fikir yeterince ilgi çekici bulunursa  proje siteye ekleniyor ve projeye katkı sağlamak isteyen kullanıcılar kendi istedikleri tutarda yatırım yapıyorlar.

Hedeflenen başarıya ulaşılınca, bağışçılara parası iade ediliyor. Her olumlu sonuçlanan proje için %5’lik bir dilim vermeniz gerekiyor. Eğer projeniz olumlu sonuçlanmamışsa veya iptal olmuşsa herhangi bir geri ödeme veya ücret alımı gerçekleşmiyor. Kickstarter’lar ne yazık ki Türkiye’de bulunmuyor ancak Abd, İngiltere, Kanada, Yeni Zellanda, Avustralya ve Hollanda’da yaşayan tanıdıklarınız var ise onların bilgileriyle bu siteden yararlanabilirsiniz.

İkinci teknik ise Türkiye’de var olan ve devlet tarafından denetlenen ‘Melek Yatırımcı’lar…

Melek yatırımcı, kişisel varlıklarını ve/veya tecrübe ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki şirketlere aktaran gerçek kişilerdir. Büyüme potansiyeli yüksek olan girişimlere azınlık hisse

(max. 50%) alarak ortak olarak ve 2 ile 7 yıl arasında hisselerini satarak girişimden ayrılmayı hedefleyen bireysel yatırımcılardır.

Finansmana erişimde güçlük yaşayan başlangıç ve büyüme aşamasındaki Startup’lar için bir finansman aracı olan melek yatırımcılık, bireysel katılım sermayesi hakkında yönetmelik ile Türkiye'de yasal bir zemine oturtulmuştur. Hazine müsteşarlığı düzenlemelerine tabidir.

Melek yatırımcılar genel olarak,

• İyilik yapmak

• Para kazanmak

• Eğlenmek

• Başka firmaların bir parçası olabilmek

• Yeni şeyler öğrenmek

• İş sahibi olmak

• Girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak

• Bir tanıdığının projesine katkı sağlamak gibi nedenlerle yatırımcı olurlar.

Genel olarak, geleneksel finansal ürünlere yatırım yaparken diğer yandan da alternatif ve heyecanlı bir alanda yatırım yapmak isterler.

Melek yatırımcıların projeleri değerlendirirken genel olarak düşündükleri,

a. Özgün bir proje mi?

b. Katma değerli bir proje mi?

c. İnovasyon tabanlı mı?

d. Büyüme eğilimi yüksek mi?

e. Sürdürülebilir mi?

f.  Ölçeklenebilir mi?

g. Uluslararası pazarda gelişim şansı var mı?

h. Satışa hazır mı?

i.  Bugünün şartlarında gerçekleştirilebilir mi?

j.  Pazarda talep görme potansiyeli var mı?

k. Yeni projelerin ortaya çıkmasına katkı sağlar mı?

Bugün dünyaca ünlü girişimcilerin şirketlerinin kuruluş öykülerini incelerseniz, çoğunun aslında çok iyi şartlarda kurulmadığını göreceksiniz. Eğer tüm bu sorulara cevap verebileceğini düşündüğünüz bir fikriniz varsa, içinde bulunduğunuz şartları önemsemeden, o fikre tüm kalbiniz ile inanın ve gerçekleştirmek için  hemen harekete geçin!


 • 0


 • 0


 • 2


 • 1


 • 0


 • 0


 • 0