http://www.mtstajprogramlari.com/blog/yazi/2-dakikada-neler-yapabilirsin
KİŞİSEL GELİŞİM

2 DAKİKADA NELER YAPABİLİRSİN?

İki dakikanız var mı? Bir şey anlatacağım.

İki dakika söylenince kulağa ne kadar da az geliyor değil mi? Ancak iş yoğunluğunuz arasında biri sizden    iki dakikanızı rica ettiğinde erteleme gereği duyuyorsunuz.

Anlık üşengeçlikleriniz yüzünden atmanız gereken mail, toplamanız gereken ortalık, aramanız gereken arkadaş listesi sürekli uzuyor ama dimi?

Bilimsel araştırmalara göre iki dakikada yapacağınız işi ertelediğinizde o işi yapma ihtimaliniz düşüyor. En iyisi hemen yapmak. 

Şimdi size bir teknikten bahsedeceğim;

2 Dakika Kuralı;

Temel olarak ‘Getting Thing Done’ stratejisine dayanıyor. Hayatımızda yapmamız gereken işleri en efektif şekilde yapmamız için kurabileceğimiz bir sistem hakkında ipuçları veren bir planlama önerisi bu ve 5 aşamadan oluşuyor:

1. Topla
2. işle
3. Düzenle
4. Yap
5. Gözden geçir

* Teknik çok basit. O anda yapmanız gereken bir iş varsa ve iki dakikadan az zamanınızı alacaksa yapın gitsin. Bulaşıkları kaldırmak, bekleyen o maili cevaplamak, vb. Çoğunluğu iki dakikayı geçmeyecek ama yaptığınızda hem aradan çıkmış olacak hem de bir işi bitirip to do listenizden bir maddeyi daha silmenizi sağlayacak.

*Kuralın ikinci aşaması ise,

Tabii ki her iş 2 dakika sürmez. Ama başlamaya 2 dakikanızı ayırırsanız bitirme hızınızda o kadar çabuk olacaktır.

En çok zaman alacak görevlerde bile 2 dakikada tamamlanacak mini görevlerle sizi harekete geçirebilme durumuna getirecektir. Bir kere harekete geçtikten sonra, hareket halinde bulunma durumunu koruyarak hedefe emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

Mesela;

Makale mi yazmak istiyorsun ? Konu ile ilgili birkaç şey okumaya ya da bir özet yazmaya başlayın.

Bu akşam dışarıdan sipariş vermek istemiyor musunuz? Gidin buzdolabından bir sebze ya da mutfak dolabından bir tencere çıkarın.

Başladığınız kitabi artık bitirmek mi istiyorsunuz? Kitaplığınızdan o kitabı alın ve kaldığınız sayfadan okumaya devam edin.

2 dakikalık ilk adımı at, inan bana gerisini getireceksin. Sadece ilk seferinde değil, her seferinde “2 dakika kuralı” nı kullan.

Başlarda sürekliliğe odaklan, her seferinde ertelemeden başlayabilmeye…

“2 dakika kuralı” sonuçtan çok, başlangıca ve yapılması gereken işleri gerçekten yapmaya odaklanır.

Süreç sonuçtan daha önemlidir. Süreç senin eylemindir.

Başlarsın, süreklilik sağlarsın ve gerisi gelir. Biliyorsun ki Roma bir günde inşa edilmedi.

Bu kural sende işe yarar mı?

Vereceğim tek garanti şu: eğer denemezsen, kesinlikle yaramaz!

Özetle ertelemeyin, harekete geçin!

 


  • 0


  • 0


  • 3


  • 2


  • 0


  • 0


  • 0